In deze aflevering bespreken we Flavour Heroes, een kookboek over koken met smaakmakers. Annie vertelt over een bijzondere stichting die draait om verjaardagstaarten Jeroen neemt ons dit keer mee mee in de wereld van koude koffie brouwsels, oftewel cold brew
Smaakmakers
Naomi Keff, brigadier van het eerste uur en chef kookboeken bij Duikelman recenseerde het boek Flavour Heroes. Het is een kookboek van de Indiaas-Britse food- en reisjournalist en trendwatcher Gurdeep Loyal. Via zijn nieuwsbrief, The Pudding Menu, schrijft hij over eten, reizen, cultuur en gerelateerde maatschappelijke ontwikkelingen. Wij twijfelden eerst een beetje over de insteek van het boek maar dat werd snel bijgesteld.
We mochten deze recepten delen:
Verjaardagstaarten
In deze aflevering zetten we een bijzonder initiatief in de schijnwerpers: Stichting Gebakplaats. Aanleiding is ons teamlid Tascha, die al geruime tijd vrijwillig verjaardagstaarten bakt voor kinderen die opgroeien in gezinnen met geldzorgen.
Gebakplaats zorgt ervoor dat kinderen voor wie een verjaardagstaart niet vanzelfsprekend is, toch een feestelijke verjaardag kunnen vieren. In Nederland groeien meer dan 90.000 kinderen op onder de armoedegrens. Voor veel gezinnen is er simpelweg geen budget voor een verjaardagstaart. Vrijwillige thuisbakkers maken dan het verschil.
Tascha vertelt hoe het werkt: vrijwilligers doneren hun tijd en ingrediënten, worden gekoppeld aan een gezin en stemmen af wat het jarige kind leuk vindt. Daarna wordt de taart thuis gebakken en bezorgd. Volgens haar zijn vooral de reacties van de kinderen onvergetelijk. Een taart is meer dan iets lekkers; het is erkenning, aandacht en een bijzonder geluksmoment op een belangrijke dag.
Ook bespreken we hoe snel de stichting groeit. Waar vorig jaar ongeveer 1.500 vrijwillige bakkers waren aangesloten, zijn dat er inmiddels zo’n 2.700. De organisatie is actief in 26 regio’s door heel Nederland en bereikt steeds meer kinderen.
Wil je ook meedoen, neem dan een kijkje op: www.gebakplaats.nl
Cold brew
Jeroen bekende eerder weinig op te hebben met de hype rond cold foam. Om de balans te herstellen deze keer aandacht voor iets waar hij wél enthousiast van wordt: cold brew.
Cold brew wordt gemaakt door grof gemalen koffie enkele uren in koud water te laten trekken. Door die koude extractie ontstaat een zachte koffie met minder bitterheid en meer fruitige en chocoladeachtige smaken.
Jeroen drinkt cold brew niet alleen koud, maar juist ook warm. Met een fles geconcentreerde cold brew in de koelkast maak je in een paar seconden een kop koffie door één deel extract te mengen met twee delen kokend water.
In de studio proeven we daarnaast een cold brew-extract van Fjiko, een Scandinavische producent die koffie combineert met onder meer pruikzwamextract, vanille en amandel.
Zelf proberen?
- 100 gram grof gemalen koffie
- 1 liter koud water
- Enkele uren laten trekken
- Filteren door een papieren filter
Drink het koud, warm of met melk en experimenteer gerust met smaken zoals kaneel, kardemom of vanille.
Winactie: Flavour Heroes
We mogen 1 exemplaar van Flavour Heroes verloten onder leden van de Brigade. Om mee te doen aan deze winactie moet je lid zijn van de Brigade. Vul hieronder je gegevens in en dan loten we op 8 juli 2026 de winnaar. Bij de loting controleren we of je Brigade-lid bent.
Doe als Brigade-lid mee met de loting via dit formulier
Photo by Kash Tandon on Unsplash

